Przechytrzyć zarazki w pokojach hotelowych

Podróżujesz przez długie godziny, potem meldujesz się w hotelu, kładziesz na łóżku i włączasz telewizję. Rozglądasz się dookoła. Wydaje ci się,   że wszystko jest w porządku, a pokój świeci czystością.

– Gołym okiem, tak właśnie to wygląda. Tymczasem zarazki czają się w wielu miejscach, gotowe do ataku na twój układ odpornościowy, jeśli nie zastosujesz kilku środków ostrożności – mówi dr. Filip Tierno, dyrektor Mikrobiologii Klinicznej i Immunologii w Nowojorskim Uniwersytecie Langone Medical Center.

– Wielu ludzi styka się z najgorszymi zarazkami – mówi Tierno, który badał powierzchnie w pokojach hotelowych. Nawet w najprzyjemniejszym miejscu, Tierno znalazł bakterie E.coli, rynowirusy oraz inne liczne zarazki. Tierno wymienia następujące gorące strefy występowania zarazków w pokojach hotelowych.

Gorąca Strefa Zarazków A: Nigdy nie czyszczona

Popatrz na klamki, telefony, piloty, odbiorniki radiowe z zegarem i włączniki świateł. Wszedłeś do pokoju, włączyłeś światło, wtedy być może wycofałeś się, puszczając klamkę, aby pozwolić wejść do pokoju swojej żonie.

Wewnętrzna klamka drzwi pokoju hotelowego rzadko jest przez kogoś czyszczona przez personel hotelu. Warto mieć przy sobie dezynfekujące nasączone chusteczki, aby przetrzeć klamkę w pokoju hotelowym, telefon oraz pilota od telewizora.

Według badań dra Karola Gerba, profesora mikrobiologii Uniwersytetu Arizona na hotelowych pilotach od telewizorów bardzo często znajdują się bakterie E.coli.

Gorąca Strefa Zarazków B: Łazienka

Łazienka często wygląda nieskazitelnie. Ale zarazki czają się w wielu miejscach, między innymi pod deską klozetową. Najbardziej narażone na bakterie E.coli miejsca to także spłuczka klozetowa i kurki od zlewu. Wszystkie te miejsca są prawdopodobnie wytarte szmatką, ale nie zdezynfekowane.

Gorącą strefą jest też brodzik od prysznica. Tierno sugeruje, aby nigdy nie wchodzić tam boso; bakterie gnieżdżą się w brodzikach i w kanalizacji hotelowych pryszniców. Warto też zwrócić uwagę na wannę – choć na pierwszy rzut oka wygląda czysto, tak naprawdę nie wiesz, co kryje się na jej powierzchni. Jeżeli chcesz z niej skorzystać, przetrzyj powierzchnię wanny szmatką z chlorem i środkiem  wybielającym.

Każdy mikrobiolog w Ameryce powie ci też, że nie powinieneś nigdy użyć wanny z jacuzzi w pokoju hotelowym. Na 2 tys. przeprowadzonych badań, w 100%przypadków znajdowano paskudne wirusy, powodujące infekcje układu moczowego. Dlaczego? Ponieważ rury kanalizacyjne nigdy nie były dezynfekowane.